Wady i zalety servera VPS

Dzisiejszy poradnik postanowiliśmy poświęcić kwestii servera VPS. Sprawdzimy czym jest ta usługa, do czego może się przydać, a także jakie ma wady i zalety. Na początku warto byłoby wyjaśnić z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Otóż VPS to skrót od angielskiego „Virtual Private Server”, czyli ni mniej ni więcej prywatny wirtualny serwer. A co oznacza ten termin? O tym poniżej.

Gdy mówimy o serwerze, zazwyczaj mamy na myśli kompletną maszynę, która istnieje fizycznie i świadczy w sieci jakąś usługę, na przykład przechowuje i udostępnia strony WWW. Jednak można na jednej fizycznej maszynie utworzyć kilka niezależnych serwerów, które w świecie wirtualnym będą działać jako całkowicie niezależne od siebie maszyny. I to właśnie jest nasz server VPS.

Na serwerze takim możemy wykonywać wszystko to, co jego fizycznym odpowiedniku. Można tam postawić oprogramowanie świadczące usługę HTTP, czyli udostępniające strony WWW, można postawić bazę danych MySQL, MSSQL czy jakąkolwiek inną, można postawić serwer jednej z gier online i tak dalej. Możliwości jakie daje nam server VPS są ogromne.

Czy jednak jest jakaś wada takiego rozwiązania? Otóż przede wszystkim wadą jest to, że zasoby fizycznej maszyny – takie jak moc procesora, przydział pamięci RAM i tak dalej – są współdzielone pomiędzy wszystkie servery VPS, które się na nim znajdują. Każdy otrzymuje pewien gwarantowany przydział, a jedynie w czasie gdy pozostałe nie obciążają fizycznej maszyny, to jeden server VPS może chwilowo wykorzystać całą jej moc. Może to wpływać na spowolnienia pracy w czasie intensywnego wykorzystania zasobów serwera fizycznego.

Komentarze są wyłączone.