Czy jest kolokacja serwerów?

Gdy kupujemy serwer dedykowany, nazywamy go kolokacja serwerów, ponieważ jest to zakup serwerów, dla których nie chcemy budować infrastruktury serwerowni. Sam zakup serwerów jest oczywiście ogromnym wydatkiem, szczególnie kiedy tych serwerów jest wiele, lecz w wielu przypadkach znacznie wyższym wydatkiem jest budowa infrastruktury serwerowni.

Parametry serwerowni

Z uwagi na fakt, że serwerownia musi mieć konkretne parametry, jeżeli chodzi o powierzchnię, wysokość, temperaturę, wilgotność powietrza, a także inne warunki, w wielu przypadkach budowa takiej serwerowni w danym miejscu jest niemożliwa lub po prostu nieopłacalna. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest kolokacja serwerów.

Czym jest kolokacja serwerów?

Mianem kolokacji nazywamy umiejscowienie naszego serwera dedykowanego w serwerowni zewnętrznej firmy, która zajmuje się właśnie przechowywaniem serwerów. Firma taka posiada serwerownię, lecz sama nie obsługuje infrastruktury IT w zakresie dostaw i usług hostingu. Wynajmuje jedynie powierzchnię serwerowe w tym szafy Rack. Kolokacja serwerów może być realizowana zarówno do szaf Rack zewnętrznego usługodawcy, jak i do własnych szaf. Wszystko zależy tutaj od tego, jak dużo serwerów posiadamy i ile chcemy ulokować. Kiedy mowa jest o jednym bądź dwóch serwerach, Klient w większości przypadków nie kupuje własnych szaf Rack. Kiedy z kolei mówimy o kilkunastu bądź kilkudziesięciu serwerach zakup takiej szansy, jest konsekwencją podjęcia współpracy z serwerownią. W Polsce obecnie funkcjonuje kilkanaście serwerowni, w tym kilka obsługuje Klientów z naszego kraju, inne obsługują strony firm zagranicznych.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *